קצת על חומצה היאלורונית

אילוסטרציה של חומצה היאלורונית ברמה מולקולארית

הרפואה האסתטית הולכת ומתקדמת. בשנים האחרונות הולך וגובר השימוש בחומרי מילוי מתקדמים ובראשם החומצה ההיאלורונית.
במאמר הבא נפרט קצת על מהות החומר, יתרונותיו והסיבות לשימוש הרב בו.

רקע

חומצה היאלורונית או היאלורונן היא חומר ("גליקוזאמינוגליקאן") המצוי באופן טבעי בגופנו ברקמות חיבור, רקמות אפיתליות ועצביות, וכמובן בעור.
לחומצה ההיאלורונית תכונה מרכזית של הגברת סמיכות הנוזל וספיחת מים, תכונה אשר באה לידי ביטוי בעור ע"י מתן לחות, נפח ומראה רענן. כמו כן היא תורמת רבות לתקשורת, התחלקות ונדידת תאים בגופנו.
עם תהליך ההתבגרות ישנה ירידה במסה ובגודל המולקולות של החומצה ההיאלורונית בגופנו, תהליך אשר תורם מאוד להתקמטות והזדקנות עורנו. 
בשנות ה 90 של המאה הקודמת החל שימוש בחומצה ההיאלורונית ברפואה, ובפרט בבעיות מפרקים, ניתוחי עיניים וטיפול בפצעים. החל מ-1996 הוכנס השימוש בה גם בטיפול בקמטים. בתחילה חומרי המילוי מבוססי החומצה ההיאלורונית הוכנו בצורה אשר גרמה לתופעות לוואי רבות. כיום המצב שונה לחלוטין והתרכובות השונות בטוחות לשימוש, היפואלרגניות ומחזיקות לאורך זמן.

מתי משתמשים בחומרי מילוי ובחומצה היאלורונית בפרט?

השימוש המרכזי בחומצה ההיאלורונית היום הוא מילוי קמטים, פיסול פנים, אף וסנטר, בניית עצמות לחיים ו"הרמת" פנים.
החומצה מגיעה במספר סמיכויות - ככל שהחומר המוזרק סמיך יותר ניתן לקבל אפקט הרמה ומילוי טוב יותר. לדוגמא, באזור עצמות הלחיים נרצה לבחור בסמיכות גבוהה של חומצה על מנת לפסל ביתר קלות ולמנוע נפילה של חלק הפנים האמצעי והתחתון. ישנם אזורים בפנים בהם נרצה להזריק דווקא חומצות בעלות סמיכות נמוכה ולקבל אפקט הידרציה (לחות) טוב יותר מאפקט הרמה. כך לדוגמא אזור השקעים מתחת לעיניים, קמטי העישון מסביב לשפתיים ("ברקוד") ועוד.
ישנן תרכובות המבוססות חומצה היאלורונית שמטרתן הזנת העור ומתן לחות בלבד, ולא הרמתו או מתן נפח.

מהן יתרונות החומצה ההיאלורונית?

זמני בלבד, הפיך: אחד מחומרי המילוי המפורסמים ביותר הוא הסיליקון. יתרונותיו מרובים אך מדובר בחומר קבוע - מדובר בחסרון גדול אשר גרם לירידה חדה בשימוש בו ברפואה האסתטית. סיליקון לא ניתן להוצאה ואיננו נספג, אלא בפעולה כירורגית בלבד. במידה והחומר הוזרק לא כראוי או שהמטופל/ת איננו/ה מרוצה מהתוצאות אין הרבה מה לעשות מלבד לקבל את רוע הגזרה או ללכת לניתוח.
החומצה ההיאלורונית פתחה עולם חדש של אפשרויות. מדובר בחומר זמני אשר מתפרק בגופנו לאחר כשנה. בנוסף, במידה ולאחר הזרקת החומר יש רצון לחזור אחורה, ניתן לפרקו ע"י חומר נוסף המוזרק לאותו האזור (אנזים בשם היאלורונידאז, הקיים בגופנו באופן טבעי).

מגוון סמיכויות: חומרי המילוי מבוססי החומצה ההיאלורונית מגיעים במספר דרגות סמיכות. בצורה זו כפי שנרשם קודם לכן, ניתן להתאים את הסמיכות הנכונה ביותר לאזור הטיפול ולמצב, ובכך לספק תוצאה טובה יותר.

נוחות עבודה והזרקה: מגוון החומרים מבוססי החומצה ההיאלורונית נוחים מאוד להזרקה ומאפשרים לרופא להזריק בצורה מדויקת ונכונה יותר. לכאורה מדובר ביתרון לרופא בלבד. עם זאת, נוחות לרופא פרושה נוחות ויתרון למטופל...

פרופיל בטיחות גבוה: כל תרכובות החומצה ההיאלורונית איתן עובד ד"ר וייסמן בעלות פרופיל תופעות לוואי נמוך, בטוחות לשימוש ובעלות אישורי משרדי הבריאות השונים: הישראלי, האירופאי ו/או ה FDA.

לסיכום

החומצה ההיאלורונית היא חומר יעיל, בטוח ואפקטיבי, המאפשר לנו לתקן, לעצב ולהזין את העור בצורה פשוטה ומהירה, אשר מחזיקה לכשנה.
השימוש בחומר זה הפך למרכיב מרכזי במקביל לבוטוקס בכל הנוגע לתחום הרפואה האסתטית.
מומלץ.

Tags:  חומצה היאלורונית חומרי מילוי עיצוב פנים

צור קשר

ד"ר אורי וייסמן - רפואה אסתטית
החרש 16 נס ציונה
לקביעת תורים ופגישות יעוץ: 072-220-2787
מייל: info@orimd.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם!

קצת על חומצה היאלורונית