חומצה או בוטוקס בשפתיים? חומר קבוע או זמני? – דעה

הזרקת בוטוקס שפתיים או חומרי מילוי - האם להשתמש בחומרים קבועים או זמניים?

חשוב: היות והחלק הגדול של קהל היעד הוא נשים, המאמר נכתב בלשון נקבה. אין בכך מתוך כוונה לפגוע בגברים שבינינו, וכמובן שהמאמר נכתב ומכוון לכולם, נשים וגברים כאחד.

הגדלת שפתיים היא אחת הבקשות הנפוצות ביותר שאני מקבל.
כמעט ובכל טווחי הגילאים הרצון לשפתיים מלאות יותר, מעוצבות, חושניות וחיוניות – רצוי, ובעיקר בקרב הקהל הנשי. השיטות לעיבוי השפתיים הן בעיקר על ידי הזרקת חומרי מילוי (ובחלק קטן מהמקרים ע"י הזרקת בוטוקס בשפתיים).
האם כדאי להזריק חומרים קבועים או זמניים? במאמר זה אנסה להסביר את דעתי האישית.

סיליקון

עד לפני לא הרבה שנים השימוש בחומרים קבועים (ובראשם הסיליקון) היה נפוץ מאוד. החומצה ההיאלורונית הייתה עוד בחיתוליה ולא פעם היינו נתקלים בתופעות לוואי לא נעימות.. היתרון המרכזי בסיליקון היה גם החיסרון העיקרי שלו – קביעות. מדובר בחומר זר לגופנו ומשם קיים פתח לסיבוכים, אשר במידה ומתרחשים הדרך היחידה להפטר מהם היא על ידי ניתוח. עוד בעיה בסיליקון היא נדידת חומר – הגופיפים הקטנים של הסיליקון עלולים לזוז עם הזמן, לשנות מקום, מה שמביא לעיוותים אסתטיים אשר ניתן לפתור אך ורק על ידי ניתוח.

החומצה ההיאלורונית

עם השנים המוצרים השונים מבוססי החומצה ההיאלורונית הלכו והשתכללו. היום קיים מגוון גדול מאוד של חומרי מילוי מבוססי חומצה היאלורונית - מדובר בחומרים מאוד בטוחים עם פרופיל תופעות לוואי נמוך מאוד – למעשה זה מה שהפך את החומרים האלו לשחקן המרכזי בתחום עיבוי השפתיים ובכלל כחומר מילוי מוביל, אשר השאיר את הסיליקון מאחור. כזכור, מדובר בחומר אשר קיים בגופנו ולכן הגוף מקבל אותו בצורה טובה. בנוסף החומר זמני, מחזיק בממוצע כשנה בגופנו וניתן לפירוק על ידינו על ידי הזרקה מקומית של אנזים, בפעולה פשוטה ומהירה מאוד, ללא צורך בהכנות מיוחדות או בניתוח.
בוטוקס בשפתייםרבים מבקשים להגדיל את השפתיים על ידי הזרקת בוטוקס בשפתיים. האמת היא שהדבר אפשרי אך התוצאה איננה מושלמת ולא תמיד מתאימה לכל אחת. נכון  שהבוטוקס הפך לשם נרדף לרפואה אסתטית, אך במקרה השפתיים מרבית העבודה נעשית על ידי הזרקת חומרי המילוי הנ"ל.

מה אני חושב

ולאחר הפתיחה העובדתית הקצרה, זה הזמן להביע את השקפת עולמי האישית בנוגע להזרקת חומרי מילוי קבועים מול זמניים בשפתיים:
אין נכון ולא נכון מוחלטים בחיים – לחלק, החומרים הקבועים (הסיליקון) יתאימו ולחלק החומצה ההיאלורונית תתאים יותר. באופן כללי אני בעד חומרים מתכלים, זמניים, ולא בעד הקבועים. הסיבה היא פשוטה: בצורה זו ניתן להתחרט.
חשבו על מצב בו אתן ממלאות את השפתיים בעזרת סיליקון. מכאן ישנן 2 אפשרויות: אחת, התהליך עובר בהצלחה והתוצאה לטעמכן. שתיים, התהליך לא עובר בהצלחה, הסיליקון מתיישב במקום לא טוב, השפה מתעוותת והתוצאה איננה לטעמכן.. המצב הראשון אמנם נשמע טוב אבל גם במקרה זה יכולים להיווצר שינויים עם הזמן – הסיליקון יכול לנדוד, להזדהם ועוד.. בשתי האפשרויות, הפתרון לתיקון הבעיות הוא אחד: ניתוח. האם אתן רוצות להיכנס לפינה הזו? ניתוח משמעותו סיכוי לסיבוכים, הרדמה וסיכוניה, צלקות, משמעות כלכלית וכד'. לא לשווא ברפואה אנו משאירים (לרוב) את הכירורגיה כאופציה אחרונה.

אותן האפשרויות קיימות גם בהזרקת חומצה היאלורונית לשפתיים (גם בהזרקת בוטוקס בשפתיים) – גם פה התוצאה יכולה להיות לטעמכן, או שלא. ההבדל הגדול הוא שבשימוש בחומצה התהליך זמני והפיך, ובקלות. ראשית, אופי החומר שונה ולכן ניתן "לשחק" איתו ביתר קלות. ניתן להוסיף חומר בקלות וכן – גם לפרקו! במידה ואתן לא מרוצות אך לא בטוחות בכך, תמיד תוכלו לחכות. בכל מקרה החומר יתפרק מעצמו לאחר כחצי שנה – 8 חודשים. במידה ואתן ממש לא מרוצות ניתן להזריק נוגדן מקומי ולפרק את החומר באופן כמעט מידי.

לסיכום

בימינו אני לא רואה סיבה להזריק חומרים קבועים.
נכון שבהזרקת סיליקון אתן חוסכות כסף לטווח הארוך, אך זאת במחיר שיכול להיות כבד מבחינה בריאות ואסתטית כאחד, אשר במידה ומתרחש, עלותו תהיה גבוהה מאוד (מכל הבחינות...). אז למה להכנס לזה בכלל?
אם אתן בכל זאת מעוניינות בחומר קבוע, עצתי לכן היא – נסו מספר פעמים מילוי על ידי חומצה היאלורונית וצלמו בכל פעם את התוצאה ממספר זוויות. כך לפחות תדעו מה אתן אוהבות, ותוכלו לבוא למזריק הסיליקון עם ניסיון ותוצאה רצויה, ובכך למזער לפחות את הסיכון בתוצאה אסתטית לא לטעמכן.
 

המאמר נכתב ע"י ד"ר אורי וייסמן והיא מוגשת כשירות לציבור הרחב. עם זאת, היות ומדובר בגוף האדם והשוני בין אדם לאדם גדול, אין להסתמך על הכתוב באופן אוטומטי וחובה להיוועץ ברופא לפני כל טיפול הקשור באמור לעיל או נגזרת ממנו.

Tags:  בוטוקס בשפתיים חומצה היאלורונית שפתיים

צור קשר

ד"ר אורי וייסמן - רפואה אסתטית
החרש 16 נס ציונה
לקביעת תורים ופגישות יעוץ: 072-220-2787
מייל: info@orimd.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם!

חומצה או בוטוקס בשפתיים? חומר קבוע או זמני? – דעה