בכמה מזרקים של חומצה היאלורונית להשתמש? למה הכמות כל כך חשובה?

בהזרקה של חומצה היאלורונית יש לכמות החומר (מספר המזרקים) תפקיד מרכזי.

רקע

עם הגיל עורנו מאבד נפח – העור מתחיל "להשבר", שכבות השומן מתרוקנות, מולקולות החומצה היאלורונית קטנות ונעלמות אט אט, השרירים מדלדלים. היום השיטה המרכזית להחזיר מראה צעיר הוא ע"י הזרקה חומצה היאלורונית אשר חוזקה במספר דברים:
1 – ספיחת מים ומתן לחות לרקמות
2 – גירוי יצירת קולגן ובכך תיקון העור ומיצוקו
3 – החזרת נפחים, במקום הנפח שאבד עם השנים.
בשורה התחתונה, מטרתנו בטיפול ממוצע של העלמת קמטים היא החזרת נפחים קודם לכן. אנחנו עדיין לא מדברים על עיצוב או פיסול, אלא על שחזור המצב הקודם, כלומר המצב "הצעיר", זה של לפני מספר שנים.

כמה מכיל מזרק ממוצע של חומצה היאלורונית?

מרבית המזרקים של החומצה ההיאלורונית מגיעים בנפחים של 1 מ"ל, למעט מספר יוצאי דופן (לדוגמא, חברת לומינרה הישראלית מספקת מזרקים מוגדלים של 1.25 מ"ל, חברת טאוסיאל השוויצרית מזרקים של 3 מ"ל ויש עוד מספר דוגמאות).
מניסיוני האישי, טיפול באשה "ממוצעת" בת 35-40 , ללא בעיות קיצוניות בעור או קמטים יוצאי דופן, מצריך כ 2-3 מזרקים, כלומר כ 3 מ"ל של חומצה היאלורונית, כאמור – בממוצע.
ככל שהגיל עולה, כך עולה גם כמות המזרקים הנדרשת להשגת אותו האפקט. ההסבר פשוט (אותו ההסבר בפתיחת המאמר..) – עם הגיל כמות ה"חומר" שאנו מאבדים עולה, ולכן אנו צריכים להחזיר יותר חומר על מנת להשיג תיקון נפח (לא הוספה! תיקון בלבד).

הכל טוב ויפה. היכן הבעיה?

כאשר אנו זקוקים למספר רב של מזרקים אנו לרוב נתקלים במספר מכשולים, מצדם של המטופלים:  
1 – מכשול פסיכולוגי – הפחד מהרעיון של הזרקה של "הרבה" חומר
2 – פחד מדקירות מרובות וכאבים
3 – משמעות כלכלית
4 – הפחד מסיבוכים
5 – משכול אסתטי - מראה "עשוי" ולא טבעי

אז למה לא צריך לפחד?

אין צורך לפחד מכמות החומר המוזרק (גם אם מדברים על הרבה מאוד מזרקים) כל עוד הערכת הרופא מכוונת להחזרת נפחים. ברגע שהעבודה נעשית על ידי רופא מיומן והחומר מפוזר בצורה נכונה ובמקומות הנכונים התוצאה המתקבלת תהיה טבעית לחלוטין, לא "עשויה" ולא מלאכותית כלל וכלל. ישנם מקרים בהם אני מזריק אפילו כ 20 מזרקים בטיפול בודד והתוצאה המתקבלת הינה טבעית לחלוטין. מדובר במטופלים בעלי מבנה פנים גדול, רחב, עם דלדול רקמות משמעותי, ולכן הכמות ה"עצומה" הזו איננה כל כך עצומה בשבילם..
לגבי הפחד מדקירות מרובות, לאור הכמות הרבה של המזרקים: מרבית הקולגות שלי ואני משתמשים היום בהזרקה דרך קנולה (צינורית לא חדה). הקנולה למעשה מוחדרת דרך חור קטנטן (דקירה אחת) ולאור אורכה ניתן להגיע לאזורים נרחבים ללא צורך בדקירות מרובות. הפעולה לא כואבת, בטוחה מאוד ונוחה גם לנו הרופאים. בכל מקרה אני נוהג לאלחש את האזור ע"י מריחת משחה מיוחדת ולעיתים על ידי הרדמה מקומית של האזור, ככה שהפעולה איננה כואבת.
המשמעות הכלכלית הינה מכשול אמיתי. לכל אחד הכיס שלו והיכולות הכלכליות שלו. בל נשכח שעלות מזרק בודד איננה זולה באופן יחסי ולא מדובר בטיפול לכל אחד. בטיפולים גדולים אני משתדל תמיד להקל כלכלית אך עדיין ההוצאה איננה מבוטלת... אז מה לעשות? ובכן... לא תמיד כדאי לעשות: לכל אחד השיקולים שלו, אבל ככל אצבע אינני ממליץ לקצץ בכמות החומר בשביל לעמוד בתקציב שלכם. התוצאה תהיה לא טובה ועדיין תוציאו הרבה כסף. עדיף להמתין בסבלנות, לחסוך לטיפול המומלץ ולבצעו – בצורה זו תהיו מרוצים מההוצאה ומהתוצאה.

אני נוהג לחלק את הטיפולים האסתטים / טיפולי היופי ל 3 חלקים:
1 – טיפולים לא פולשניים כגון מריחת קרמים, עיסויים וכד'.
2 – טיפולים פולשניים במידה מועטה (דקירות, חוטים וכד, בוטוקס וחומצה היאלורונית)
3 – טיפולים פולשניים במידה רבה – ניתוח.
הכלל במרבית המקרים הוא שהעלות, התוצאה המתקבלת, ההחלמה והסיכוי לסיבוכים עולה בין הקבוצות. הרי הגיוני שהתוצאה המתקבלת לאחד ניתוח הרמת פנים תהיה מרשימה מאוד (הרבה יותר ממריחת קרם פנים או טיפול אצל קוסמטיקאית), אך מדובר בניתוח, כלומר החלמה ממושכת, סיכוי גבוה יותר לסיבוכים, צלקות, וחוסר יכולת לחזור אחורה.
אני אוהב את הקבוצה בא אני מתעסק במרבית שעות עבודותי (טיפולים פולשניים במידה מועטה) היות ושם יחס עלות התועלת הוא הטוב ביותר – לטעמי. עם זאת, גם פה צריך לקחת בחשבון שלעיתים העלות איננה זולה.

ואם בכל זאת ננסה להזריק 2 מזרקים למטופלים הצריכים 6 מזרקים...?

אתחיל דווקא מהסוף – אני לא עושה זאת.
למה?
בקצרה, מדובר בטיפולים של אלפי שקלים (מועטים או רבים, אך עדיין אלפים במרבית המקרים) – לכן, על אחת כמה וכמה חשוב מאוד להיות מרוצים מהתוצאה. להזריק למטופל 2 מזרקים כשהוא צריך 6 מזרקים על מנת לראות תוצאה זה כמו להזריק לו מים, או למכור לו אוויר... במצב כזה המטופל יוצא מאוכזב, ומהחיסכון יוצאים רק דברים רעים. המטרה – לא מושגת.
לכן אני מתעקש על הכמות המינימאלית שתשיג את התוצאה אליה אנו מכוונים. אם מדובר במזרק אחד – מה טוב, אם ב 7 מזרקים אז שבעה. העיקר לקבל את התוצאה הסופית הרצויה.
 
לסיכום,
קבלו הצעה של כמות החומר הנדרשת ואם היא גדולה - אל תיבהלו. יש להצעה בסיס רפואי, ומטרה להשיג תוצאה מרשימה.
בהצלחה!
 

Tags:  העלמת קמטים טשטוש קמטים חומצה היאלורונית

צור קשר

ד"ר אורי וייסמן - רפואה אסתטית
החרש 16 נס ציונה
לקביעת תורים ופגישות יעוץ: 072-220-2787
מייל: info@orimd.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם!

בכמה מזרקים של חומצה היאלורונית להשתמש? למה הכמות כל כך חשובה?