"בוטוקס בשפתיים" – האם זה באמת כך...?

שפתיים חושניות

הערה חשובה: היות והחלק הגדול של קהל היעד הוא נשים, המאמר נכתב בלשון נקבה. אין בכך מתוך כוונה לפגוע בגברים שבינינו, וכמובן שהמאמר נכתב ומכוון לכולם, נשים וגברים כאחד.

משנה לשנה אנו עדים ליותר נשים המעוניינות בהגדלת שפתיים, כל אחת מסיבותיה האישיות - חלק מעוניינות בשיפוץ הצורה הבסיסית של השפתיים, בדר"כ שפתיים דקות מידי או אסימטריות.
חלק מעוניינות בשיפור המצב קיים, מילוי למטרת מראה מלא יותר, מושך יותר, פרופורציונאלי יותר.
אז מה השיטות הנפוצות ביותר כיום למילוי שפתיים? האם "בוטוקס" הוא הפתרון הנכון ביותר?
נתחיל מהקדמה קלה על "בוטוקס" – למעשה מדובר בשם מסחרי לחומר הפעיל הנקרא בוטולינום טוקסין A. החומר פועל על השריר ע"י שיתוקו, ולכן השימוש העיקרי בבוטוקס הוא להעלמת קמטי הבעה בשליש הפנים העליון (עיניים ומעלה). בכל הנוגע לטיפול בשפתיים, ניתן להשתמש בבוטוקס אך רק במקרים מסוימים בלבד וגם בהם התוצאה המתקבלת איננה מרשימה.. לכן, המונח בוטוקס בשפתיים איננו מתאים במקרה זה... אז מה עושים?

את מרבית העבודה על השפתיים אנו מבצעים בעזרת חומרי מילוי, אשר יכולים להיות קבועים או זמניים: הסיליקון הוא החומר הקבוע הקלאסי. החיסרון העיקרי בסיליקון הוא שמדובר בחומר זר לגוף, וכאשר מוחדר אליו, נשאר שם לתמיד והדרך היחידה להסירו היא ע"י ניתוח. היות וגופנו משתנה עם השנים החומר עלול לנדוד למקומות לא רצויים ושם נהיה בבעיה. כמו כן פוטנציאל הסיבוכים גבוה יותר משמעותית.

החומצה ההיאלורונית היא חומר המילוי הזמני הנפוץ ביותר והמועדף ע"י מרבית הרופאים. זאת מכיוון שמדובר בחומר אשר קיים בגופנו באופן נורמלי, מחזיק בגוף כשנה (איננו קבוע) ובטוח מאוד לשימוש. כמו כן לחומצה ההיאלורונית יתרונות נוספים – מתן לחות לרקמות, פלסטיות, אפשרות לפירוק במידה ונרצה.
 

כיצד מתבצע תהליך העבודה?

את מילוי השפתיים אנו מבצעים ע"י הזרקה של החומצה ההיאלורונית להיקף השפה ולשפה עצמה, כל זאת בנקודות אסטרטגיות על מנת להשיג את האפקט הנדרש.
החדרת החומר נעשית ע"י מחט עדינה או לחילופין בעזרת צינורית (קנולה) בעלת קצה לא חד ולא פוצע. היתרון בקנולה הוא בפרופיל בטיחות גבוה יותר, יש צורך בפחות דקירות (למעשה דקירה אחת אשר דרכה מכניסים את הקנולה וזהו), פחות שטפי דם, פחות כאבים ונוחות עבודה טובה יותר לרופא המזריק.
על מנת לדאוג שהפעולה תעבור ללא כאבים אנו נוהגים לאלחש את השפתיים ע"י משחה מיוחדת, או לחילופין ע"י הזרקת חומר הרדמה, ממש בדומה לזה בו משתמשים רופאי השיניים.
מילוי השפתיים אורך בדר"כ כרבע שעה, ונדרש במרבית המקרים מזרק אחד של חומצה היאלורונית להשגת מראה מרשים וטבעי. כמובן שבחלק מן המקרים אנו זקוקים לפחות חומר, ובחלק מן המקרים ליותר - כל זאת תלוי בנתוני הפתיחה של השפה, האפקט אותו נרצה להשיג ועוד.
לאחר ההזרקה השפה תהיה בדר"כ נפוחה יותר מהתוצאה הסופית אותה נראה לאחר כשבועיים. זאת מפני שמדובר באיבר עדין מאוד ורגיש לפציעות, אך אין צורך להיבהל! גם אם לאחר ההזרקה יופיעו מספר שטפי דם ונפיחות מקומית, הכל יעלם תוך מספר ימים בודדים.
אנו נוהגים לזמן את מטופלנו לאחר כשבועיים לביקורת והשלמת חומר, במידה וזקוקים או חפצים בכך.

תופעות לוואי נפוצות

השפתיים הן איבר רגיש עד מאוד. חשבו על הפעם שקיבלתם מכה בשפה (אם זה קרה כמובן..) – במרבית המקרים השפה מתנפחת בקלות ושטפי דם מופיעים מיד.
אותו הדבר קורה בהזרקה לשפתיים: במידה ואנו משתמשים במחט להחדרת החומר, יש סיכוי גבוה יותר להיווצרות שטפי דם ונפיחות מקומית. במידה ונעשה שימוש בקנולה הסיכוי נמוך בהרבה, אך עדיין קיים.
בכל מקרה, שטפי הדם, הנפיחות והכאבים המקומיים חולפים לחלוטין לאחר מספר ימים. אנו מבקשים להגיע לביקורת לאחר שבועיים, לא לפני כן, מסיבה זו בדיוק.
קיימות גם תופעות לוואי נוספות, פחות נפוצות וחלקן אף נדירות (כגון זיהום, תגובה אלרגית לחומר ועוד) אך אלה במרבית המקרים לא מתרחשות ואם כן, חשוב להגיע לבדיקת רופא, אשר יחליט במה מדובר וכיצד לטפל (אנטיביוטיקה, נוגדי דלקת, אנטיהיסטמיניים, סטרואידים ועוד).
בשורה התחתונה מדובר בטיפול בטוח מאוד.

כמה זמן זה מחזיק?

מילוי שפתיים בעזרת סיליקון מחזיק בתאוריה לכל החיים. עם זאת החומר יכול לנדוד עם השנים, מבנה השפה יכול להשתנות ולכן, כפי שכתבתי קודם לכן – הנטייה היום היא מילוי שפתיים בעזרת חומר זמני – החומצה ההיאלורונית.
החומצה ההיאלורונית מחזיקה כשנה בגוף. כמובן שתהליך העלמות החומר הוא איטי מאוד והדרגתי. בשפתיים בפרט החומר נספג לפני, בדר"כ כבר בסביבות החצי שנה, היות והשפתיים הן איבר מאוד פעיל אשר הנטייה שלו להרוס את החומר במהירות רבה יותר.
ישנם חומרים מסוג חומצה היאלורונית אשר מחזיקים יותר, אפילו כשנה וחצי, אך לא ניתן לצפות את הזמן המדויק ויש לקחת בחשבון שהחומר יחזיק כחצי שנה אל אף שרשום שיחזיק יותר. עדיין – אנו מדברים על גוף האדם, אשר מטבעו מורכב מאוד..

המאמר נכתב ע"י ד"ר אורי וייסמן והיא מוגשת כשירות לציבור הרחב. עם זאת, היות ומדובר בגוף האדם והשוני בין אדם לאדם גדול, אין להסתמך על הכתוב באופן אוטומטי וחובה להיוועץ ברופא לפני כל טיפול הקשור באמור לעיל או נגזרת ממנו.

Tags:  בוטוקס בשפתיים חומצה היאלורונית שפתיים

צור קשר

ד"ר אורי וייסמן - רפואה אסתטית
החרש 16 נס ציונה
לקביעת תורים ופגישות יעוץ: 072-220-2787
מייל: info@orimd.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם!

"בוטוקס בשפתיים" – האם זה באמת כך...?